HISTORIA

SZKOLNE KOŁO SPORTOWE ZRYW IŁAWA

1946-1986

Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie, a wcześniej Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Zespół Szkół Zawodowych to placówka oświatowa powstała w 1946 roku, w której w większości kształcono młodzież w klasach o profilu mechanicznym. SKS ZRYW to koło działające od początku lat pięćdziesiątych na niwie sportowej z młodzieżą obierającą naukę jako mechanicy, tokarze, ślusarze itp. w sekcjach piłki siatkowej, koszykówki, piłki ręcznej, piłki nożnej oraz lekkoatletycznej. Sportowcy popularnego iławskiego Mechanika wielokrotnie byli laureatami zawodów miejskich, powiatowych oraz na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Pierwsi nauczyciele i trenerzy sportowców SKS ZRYW w latach 1946-1986 to mgr Bolesław Jaźwierski, dr Feliks Rochowicz, mgr Henryk Zabłotny, mgr Maria Sibilewska oraz mgr Marek Zakrzewski.

Ale rozkwit i dynamiczny rozwój sportu szkolnego, a w szczególności piłki siatkowej nastąpił w połowie lat osiemdziesiątych…


SZKOLNY KLUB SPORTOWY ZRYW IŁAWA

1986-2004

Początki jak zwykle były trudne i jak często bywa decydował przypadek. W roku 1986 praktyki studenckie w „Mechaniku” odbywa wychowanek szkoły a zarazem student IV roku AWF Katowice Mieczysław Pietroczuk. Przypadek sprawił ze w Szkole w połowie października miało dojść do pokazowego meczu piłki siatkowej pomiędzy uczniami szkoły, a żołnierzami odbywającymi służbę wojskową w Ostródzie. Problemem stał się udział jednego z uczniów, wiec jego miejsce w tym towarzyskim meczu zajął jeszcze niedawny uczeń, a teraz student Mieczysław Pietroczuk, popularnie nazywany przez uczniów i nauczycieli „Mieciu”. Mecz zakończył się spektakularnym zwycięstwem chłopaków z Mechanika 3:2 i nie dziwi natychmiastowa reakcja „wojaków” o rewanżu w Ostródzie. Ambitni jak zawsze uczniowie z Mechanika postanowili przygotować się solidnie do tej potyczki i odbyła się męska rozmowa z kolegą z boiska, studentem który tylko czekał na taka reakcję… i tak to się zaczęło. 3 listopada 1986 roku o godzinie 17 odbył się pierwszy trening organizacyjny, na który przybyło 14 uczniów i zagraliśmy po prostu w „siatę”, a trener bo tak nazwaliśmy Miecia, miał za zadanie wybrać kandydatów do gry. Dokładnie miesiąc później rozegrano pierwszy oficjalny mecz pomiędzy zespołami SKS ZRYW Iława, a ZSS Prabuty, zakończony zwycięstwem Mechaników z Iławy 3:1./15:12,15:13,9:15,16:14/. Nie było łatwo ale płonęliśmy siatkówka jeszcze bardziej, a trener studiując dziennie w AWF Katowice podjął prace w Mechaniku i dojeżdżał na studia do Katowic co tydzień. Ten zapał uczniów i ich nauczyciela musiał dać efekt. Przybywało zawodników, zespół siatkarzy iławskiego Mechanika zdobywał popularność w mieście, powiecie i województwie, uczestnicząc w zawodach ligi TKKF, rozgrywkach szkolnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Pierwsi wychowankowie to Darek Słabuszewski, który dalszą karierę kontynuował grając w AZS Olsztyn (II liga) i Robert Turowski w Gwardii Szczytno (II liga). Trener Mieczysław Pietroczuk od roku 1987 powołuje sekcje żeńską IKS Jeziorak Iława i od tej pory szkoli dziewczęta i chłopców, siatkówka w Iławie staje się coraz bardziej popularna wśród młodzieży. Przybywa sukcesów i wychowanków którzy po ukończeniu szkoły wybierają kierunki studiów i grę w siatkówkę. Kolejno studia w AWF Warszawa i grę w II ligowym AZS< podejmują Sławek Banacki, Arek Ząbecki i Rafał Winiewski. Siatkarki IKS Jeziorak pod wodza trenera Mieczysława Pietroczuka podbijają serca kibiców, sympatyków i sponsorów, pokonują kolejne szczeble w rozgrywkach kadetek, juniorek i uczestniczą w roku 2004 w walce o II ligę w rozgrywkach centralnych. W latach 2002 – 2004 trener Mieczysław Pietroczuk współpracuje jako trener z reprezentacją Polski kolejno kadetów, juniorów i seniorów, podwyższając swoją wiedzę i kwalifikacje trenerskie.

Wówczas swoje pierwsze reprezentacyjne kroki stawiają między innymi Piotr Gruszka, Łukasz Kruk, Paweł Papke, Robert Prygiel, Krzysztof Gierczyński, Marcin Nowak, Paweł Zagumny i wielu innych…


UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY ZRYW-VOLLEY W IŁAWIE

1994-2002

W roku 1994 z zespołem siatkarek IKS Jeziorak rozstaje się trener Mieczysław Pietroczuk i wraz z grupą przyjaciół postanawiają założyć Uczniowski Klub Sportowy Zryw-Volley w Iławie na bazie SKS Zryw, stawiając sobie za cel grę w męskiej drużynie siatkarzy Dzień 12 stycznia 1995 roku to data rejestracji naszego klubu w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie jako Stowarzyszenie Sportowe, posiadające osobowość prawną. Przez dwa lata zespół siatkarzy UKS ZRYW-VOLLEY IŁAWA występuje w rozgrywkach III ligi złożony z wychowanków, uczniów i grającego trenera. Na efekty nie trzeba czekać długo, kolejni wychowankowie Krzysiek Rząca, Marcin Kasprowicz, Piotr Rząca i Jarek Kotłowski zasilają znane kluby, a młodzi zawodnicy Krzysiek Winiewski i Jacek Laskowski trafiają do szkolenia centralnego w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZPS w Rzeszowie. W roku 1994 naukę siatkówki w klubie rozpoczynają młode adeptki siatkówki szkolące się w szkółce piłki siatkowej. Już za rok rozpoczną grę w zespole Ligi wojewódzkiej młodziczek, kadetek i juniorek, po kilku latach walczą w Mistrzostwach Makroregionalnych. Drużyna złożona jest początkowo z uczennic Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie szkolonych przez Małgorzatę Pietroczuk, następnie przybywa więcej dziewcząt z innych iławskich Szkół. Równocześnie z założeniem UKS z inicjatywy działaczy, budowane są boiska szkolne i plażowe na Plaży Miejskiej do uprawiania siatkówki plażowej. Organizujemy pierwsze zawody rangi Mistrzostw Iławy w Siatkówce Plażowej w kategorii kobiet, mężczyzn i mieszanej. Po kilku latach dynamicznie rozwijający się „klubik” sportowy przekształca się w klub sportowy zrzeszający od 80 do 100 zawodniczek i zawodników występujących w rozgrywkach szkolnych oraz we wszystkich ligach młodzieżowych. W latach 2000-2002 klub opuszczają kolejni wychowankowie wybierając studia i grę w zespołach ligowych – Emilia Witczak, Paulina Witkowska oraz Kamila Dreszler.

W sezonie 2001/2002 nasze siatkarki zdobywają kolejno mistrzostwo województwa kadetek, zwyciężają w Turnieju Ćwierćfinałowym w Łomży i następnie przed iławską publicznością w Turnieju Półfinałowym Mistrzostw Polski Kadetek zwyciężają awansując po raz pierwszy do Finału Mistrzostw Polski Kadetek w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W turnieju Finałowym rozgrywanym w Sulechowie zajmują VI miejsce w Polsce.


MIĘDZYSZKOLNY KLUB SPORTOWY ZRYW – VOLLEY IŁAWA

2002-2006

W roku 2002 podczas Walnego Zebrania Klubu podjęto decyzje o zmianie nazwy klubu z Klubu Uczniowskiego na Międzyszkolny Klub Sportowy Zryw-Volley Iława. Nazwa jest bliższa zakresowi szkolenia dzieci i młodzieży i obejmuje miasto i gminę Iława. Za rok nasze zawodniczki rozpędzone zapałem pokonują kolejne etapy rozgrywek juniorskich, grając w Turnieju Finałowym Mistrzostw Polski Juniorek, przed iławską publicznością zajmują V miejsce w Polsce. Równocześnie dynamicznie rozwijające się w klubie grupa siatkarek uprawiających Siatkówkę Plażowa rok rocznie występuje w Turniejach Finałowych Mistrzostw Polski Kadetek Juniorek. Efektem znakomitych wyników pracy zawodniczek i sztabu trenerskiego pod kierunkiem trenera Mieczysława Pietroczuka są już tradycyjnie wychowankowie, którzy zgodnie z postępem trafiają w latach 2004-2005 do klubów I Ligi Kobiet, są to Karolina Mróz (AZS PRONAR ZETO BIAŁYSTOK), Marta Kędzia i Magdalena Pietroczuk (SPS POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA) oraz Marzena Pietroczuk, która od 2006 roku reprezentować będzie barwy I ligowego zespołu BT POLSKA LEGIONOVIA LEGIONOWO. Ich młodsza koleżanka Paulina Eska zostaje uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Sosnowcu. Rozgrywana w roku 2006 w Iławie XII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Piłce Siatkowej Dziewcząt i udział w niej reprezentantek MKS Zryw-Volley Iława i trenera zakończona została sukcesem jakim jest zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Polski. Nasz klub reprezentowały Patrycja Polak, Marta Żmudzińska, Paulina Eska, Sylwia Pilarek, Oliwia Rogozińska oraz trener Mieczysław Pietroczuk. Rok 2006 to również awans młodziczek MKS ZRYW-VOLLEY Iława do Turnieju Finałowego Mistrzostw Polski i po wspaniałej grze zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Polski. Po tym Turnieju Patrycja Polak zostaje uznana najlepszą atakującą mistrzostw ,powołana do Reprezentacji Polski Kadetek i rozpoczyna naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZPS w Sosnowcu.

Zdobycie srebrnego medalu Reprezentacji Województwa Warmińsko–Mazurskiego w XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz srebrnego medalu Mistrzostw Polski Młodziczek inspiruje do jeszcze lepszej i doskonalszej pracy zawodniczek i działaczy obchodzącego 20-lecie Klubu, wielu młodych ludzi którzy pokochali sport, a w szczególności piłkę siatkową…


MIĘDZYSZKOLNY KLUB SPORTOWY DUTAR ZRYW–VOLLEY IŁAWA

2007-2008

Rok 2007 rozpoczyna się sukcesami klubu. Juniorki i Kadetki zwyciężają w Lidze Wojewódzkiej awansując do Turniejów Ćwierćfinałowych Mistrzostw Polski. Patrycja Polak grając w podstawowym zespole Reprezentacji Polski Kadetek uzyskała awans do Mistrzostw Europy. Kadetki po wspaniałej grze w Turnieju Ćwierćfinałowym , rozgrywanym w Iławie awansuje do najlepszej szesnastki w Polsce. Po tym turnieju Zarząd Klubu podpisuje umowę sponsorską z Firmą DUTAR, od tej pory nazwa Klubu ulega zmianie na MKS DUTAR ZRYW-VOLLEY IŁAWA. Turniej Półfinałowy rozgrywany w lutym przed iławską publicznością kończy się efektownym zwycięstwem i awansem do FINAŁU MISTRZOSTW POLSKI KADETEK. FINAŁ MISTRZOSTW POLSKI KADETEK rozgrywany w marcu 2007 roku w Mysłowicach ,to kolejna okazja do promocji klubu ,miasta i oczywiście sponsora. Dziewczęta z Iławy zajęły piąte miejsce wśród najlepszych młodzieżowych klubów w Polsce. Najlepszą zawodniczką Mistrzostw Polski została Paulina Eska, kapitan DUTAR ZRYW-VOLLEY Iława. Po powrocie z Mistrzostw do Iławy na Sylwię Pilarek i Paulinę Eska czekały powołania do Kadry Narodowej w Siatkówce Plażowej U 18.


Pojawienie się sponsora tytularnego w Klubie oraz wysokie wyniki osiągane przez iławskie zawodniczki skłaniają do optymizmu oraz do jeszcze doskonalszej i wytężonej pracy zawodniczki, trenerów oraz działaczy Klubu